ویجی وب

 ۶ بازی ویدیویی که داستان آن‌ها بر اساس وقایع تاریخی نوشته شده

Assassin’s Creed III

مسلما نام سری Assassin’s Creed برای هر گیمری آشناست و تقریبا همه ما می‌دانیم که داستان‌های این سری بازی‌ها، اکثرا بر اساس وقایع تاریخی نوشته شده‌اند. حتی گاهی اوقات شخصیت‌های مشهور و تاثیر گذاری همچون لئوناردو داوینچی یا پاپ الکساندر ششم نیز در این مجموعه بازی‌ها حضور داشته‌اند. اما قسمت سوم این فرانچایز محبوب به تعریف داستانی ملموس‌ و جذاب‌ از دل تاریخ پرداخت. داستان زندگی کانر، قاتل تازه کار قسمت سوم، بخشی از تاریخ انقلاب و استقلال آمریکا را با جزئیات بسیار بالا روایت می‌کند و شما با کنترل او می‌توانید در تمامی این لحظات تاریخی حضور داشته باشید.

L.A. Noire

قدم گذاشتن در دنیای نوآر لوس آنجلس دهه ۴۰ میلادی و حل کردن پرونده‌های جنایی، تنها دلایلی نیست که باید به خاطرش از تیم باندای قدر دانی کنیم. L.A Noir با تمام فراز و فرودهایش نکات بسیار مثبی داشت. جدا از بخش مکالمات و سیستم بی‌نظیر حالت چهره‌ها، تیم باندای داستان شخصیتی غیر واقعی به نام کول فلپس را به تصویر می‌کشید که تازه از جنگ جهانی دوم برگشته و در بخش جنایی اداره پلیس، مشغول شده بود. با این حال مهم ترین المان موجود در بازی پرونده‌هایی بودند که باید به حل معمای آن‌ها می‌پرداختید. پرونده‌هایی که تک‌تکشان در واقع بر‌اساس پرونده‌‌های واقعی شکل گرفته بودند‌ و اخبار اغلب آن‌ها در روزنامه‌های جنایی آن زمان به چاپ رسیده‌ بود.

Velvet Assassin

ایده بازی اکشن- مخفی‌کاری ریپلی استودیو که زندگی وایولت سامر، جاسوس بریتانیایی در جنگ جهانی دوم و فعالیت‌های او در پشت خط نظامی نازی‌ها را به تصویر می‌‌کشید، در واقع بر اساس یک داستان کاملا واقعی بوده است. در اصل وایولت سامر همان وایولت زابو، مامور و جاسوس فرانسوی تباریست که در جنگ جهانی دوم در میان ارتش نازی‌ها نفوذ کرده بود. وایولت زابو به خاطر چهره زیبایش در میان افسران نازی از محبوبیت بسیاری برخوردار بود. این عامل به تنهایی امر جاسوسی را برای زابو آسان سهل می‌کرد و او می‌توانست با کمی نزدیک شدن به افسران آلمانی اطلاعات مهم ارتش نازی‌ها را از زیر زبان آن‌ها بیرون بکشد. تمامی ویژگی‌های این مامور مخفی بر جسته سبب شد که او بتواند با تشکیل یک شبکه مقاومت در خاک فرانسه، به خرابکاری در عملیات‌های نازی‌ها بپردازد. اما داستان برای وایولت اصلی پایان خوشی به همراه نداشت و او در اردوگاه اجباری راونسبروک به اسارت گرفته شد و نتوانست زیر شکنجه‌های نازی‌ها جان سالم به در برد.

Brothers in Arms: Road to Hill 30

اگر بخواهیم راجع به ارتباط بازی‌های ویدیویی و جنگ جهانی دوم صحبت کنیم، باید تمامی این مقاله را صرف شرح این موضوع بکنیم. بازی‌های بسیاری همانند سری Call of Duty، Company of Heroes و Medal of Honor به روایت جنگ جهانی دوم پرداخته‌اند و هر کدام به سبک خاص خود داستانی از وقایع فاجعه بار این جنگ عظیم را تعریف کرده‌اند. اما اگر بخواهیم خاص‌ترین روایت از این نبردها را معرفی کنیم، مسلما Road to Hill 30 از جذابیت و دقت بیشتری در روایت یک واقعه تاریخی برخوردار است. Road to Hill 30 که اولین بازی سری Brothers in Arms به حساب می‌آید، داستان ۵۰۲ چترباز سواره نظام از دسته هوابرد 101 مشهور را روایت می‌‌کند که در D-Day یا همان نبرد بزرگ نرماندی در پشت خط‌های ارتش آلمان فرود آمدند. در اصطلاحات نظامی آمریکایی به روزی که قرار است یک عملیات بزرگ شکل بگیرد روز دی (D-Day) گفته می‌شود. اما اصولا از روز دی به عنوان نبرد بزرگ نرماندی در جنگ جهانی دوم یاد می‌شود. این نبرد عظیم که ژنرال آیزنهاور فرماندهی آن را بر عهده داشت یکی از خونین‌ترین فعالیت‌های نظامی بوده که تا کنون به انجام رسیده است. Road to Hill 30 نیز، به شکلی خاص و متفاوت به روایت این جنگ می‌ پردازد تا تجربه این اثر نسبت به دیگر شوترهای نظامی، تجربه متفاوت و منحصر به فردتری باشد.

The Saboteur

The Saboteur بازی عجیب و منحصر به فردی بود و همان تریلرهای اول آن نیز نظر هر گیمری را جلب می‌کرد. با این حال نکته حائز اهمیت The Saboteur داستان اقتباسی بی‌نظیر آن از وقایع جنگ جهانی دوم بود. داستان بازی، قصه مکانیک ایرلندی دائم‌ الخمری به نام شان دلوین را به تصویر می‌‌کشید که در زمان تصرف فرانسه توسط نازی‌ها، به کمک نیرو‌های مقاومت آمد و به خرابکاری در فعالیت‌های نظامی ارتش هیتلر ‌پرداخت. در واقع شان دلوین همان ویلیام گرور ویلیامز، قهرمان دو رگه انگلیسی- فرانسوی جایزه بزرگ مسابقات اتومبیل‌رانی است که در ابتدای جنگ از فرانسه متواری شد و پس از آن به عنوان جاسوس به کشورش بازگشت. اما متاسفانه بازگشت به خانه پایان خوشی برای ویلیامز به همراه نداشت و او در راه نجات کشورش جان باخت.

Valiant Hearts: The Great War

از اتفاقات جنگ جهانی دوم خسته شده‌اید؟ پس بهتر است سری به وقایع جنگی دورتر یعنی اولین جنگ جهانی بزنیم. جنگ جهانی اول که با اعلان جنگ توسط آلمان علیه روسیه و فرانسه آغاز شد، موضوع داستان یکی از بهترین بازی‌های یوبیسافت در سال‌های اخیر یعنی Valiant Hearts: The Great War قرار گرفت و توسعه‌دهندگان این اثر با جذابیتی وصف ناپذیر به روایت اتفاقات این جنگ بزرگ پرداختند. در بازی شما کنترل چهار شخصیت مختلف را بر عهده می‌گیرید و می‌‌توانید در کنار انجام مراحل بازی از تمامی اشارات طنز آمیز به داستان‌های واقعی این جنگ بزرگ، لذت ببرید.

خب این هم از انتخاب‌های ما. نظرتان در موردشان چیست؟ کدام را تجربه کرده‌ بودید؟ حتما نظرات خود را در بخش کامنت‌ها برایمان بنویسید.

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها