ویجی وب

معرفی بهترین بازی‌های سبک بقا

Subnautica

بازی Subnautica

بیشتر بازی‌ها به‌خاطر سابقه‌ای که بازیکنان در تنفر از بخش‌های زیرآب در بازی‌ها دارند از پرداختن به این بخش خودداری می‌کنند. اما استودیوی Unknown World در سال ۲۰۱۴، بازی با جسارت تمام بازی سابناتیکا (Subnautica) که کلا با محوریت بقا زیر آب ساخته شده بود را منتشر کرد. نتیجه‌ی بلندپروازی آن‌ها یک بازی مسحورکننده (و گاهی ترسناک) شد که با مناظر خیره‌کننده و زیبای زیرآبش داستان خوبی را هم روایت می‌کند.

خبر خوبی که سازندگان بازی برای طرفداران این بازی دارند این است که آن‌ها درحال حاضر مشغول ساخت ادامه‌ی سابناتیکا به اسم Below Zero هستند و وعده داده‌اند که بازی را از هر منظر فراتر از فرمول اعتیادآور کنونی ببرند. فقط حواستان باشد که دنیای غنی و بیگانه‌ی سابناتیکا پر است از غافل‌گیری، ترس و خطر.

 Terraria

بازی Terraria

تراریا (Terraria) تقریبا یک دهه پیش منتشر شد ولی Re-Logic که سازنده آن است با پشتیبانی مداوم پس از عرضه‌ی بازی، توانست تجربه‌ی این ساید اسکرولز ۲بعدی را به کمال برساند.

گول طراحی ساده و استایل پیکسل آرتش را نخورید؛ تراریا یکی از عمیق‌ترین و وسیع‌ترین نقش آفرینی‌های سبک بقا است که می‌توانید پیدا کنید. کل بازی رو بر محور غارنوردی، ساخت و ساز، مبارزه و بقا است و می‌توانید با قیمت منصفانه‌ای کمتر از ۱۰ دلار، همین الان تجربه کردنش را شروع کنید

Minecraft

بازی Minecraft

این روزها چون ذهنیت بیشترمان از ماینکرفت یک بازی بچگانه‌ است شاید فراموش کرده باشیم که در هسته یکی از بهترین بازی‌های بقا است. حفر کردن برای رسیدن به منابع درحالی که حواسمان به غروب خورشید و شنیدن صدای ناله‌ی زامبی‌هاست هنوز هم مثل روز اول تجربه‌ی استرس‌آوری است.

ساختن اولین سلاح قدرتمند در بازی حس دست‌آوردی بزرگ دارد، مزرعه‌داری و گشتن دنبال غذا در محیط‌های ناشناخته و پرابهت هیجان‌انگیز است و کشتن کریپرها قبل از منفجر شدن لذتی وصف‌نشدنی دارد.

Don’t Starve

بازی Don't Starve

از گشنگی نمیر و گول و طراحی جذاب دستی و تیم برتونی بازی را هم نخور! دونت استارو (Don’t Starve) یک بازی تاریک و بی‌رحم است که المان‌های سبک بقا با روگ‌لایک را ترکیب می‌کند که در آن کشتن هیولاهای عجیبی مثل عنکبوت‌های بزرگ و آدم‌ خوکی‌ها، به اندازه‌ی گشتن برای منابع و غذا یا ساختن سرپناه و وسایل اهمیت دارد. در دونت استارو به‌خاطر سیستم Permadeath، مجبورید یاد بگیرید که منابع و زمان را چجوری کنترل کنید.

با اضافه شدن دی‌ال‌سی Reign of Giants یا Shipwrecked، دونت استارو به بزرگ‌تر شدن و بهتر شدن بعد از عرضه‌اش ادامه می‌دهد و هنوز ویژگی‌های جدید دریافت می‌کند. با عرضه‌ی دی‌ال‌سی Hamlet که تاریخ انتشارش پایان امسال است، به‌نظر این روند همچنان ادامه دارد و قرار است ویژگی‌های جدید ساختن، فروشگاه‌های جدید و آیتم‌های جدید زیادی را به بازی اضافه کند.

The Long Dark

بازی The Long Dark

درحالی که بازی‌های دیگر بقا المان‌های ترس یا فانتزی دارند، لانگ دارک (The Long Dark) خیلی مستقیم با قضیه برخورد می‌کند. شما فقط یک خلبانی هستید که هواپیمایش سقوط کرده و کیلومترها زمین یخ‌زده و پر از گرگ پیش رویش است. جنگیدن با سرما و گرسنگی به‌قدر کافی سخت است؛ برای بقا نیاز به غذا خوردن، نوشیدن و استراحت کردن دارید.

وقتی مشغول گشت و گذار یا شکار کردن هستید می‌بینید که چیزهای بیشتری هم در این بازی برای پیدا کردن وجود دارد. سازندگان بازی هسته سندباکس بازی را با یک بخش داستانی با دو چپتر ساخته‌اند که در آن باید دنبال دکتری که در طبیعت سرگردان است بگردید و هر دو بخش بازی پر از اضطراب و ترس یا لحظه‌ها و مناظر زیبا است.

بیشتر بخوانید:

The Forest

بازی The Forest

فارست ترکیبی است از دو سبک بقا و ترسِ بقا. حس ترسش می‌تواند به بدی تنها زنده ماندن بعد از سقوط هواپیما و سرگردانی در یک جنگل شیطانی باشد. شرایط بدتر از این هم می‌شود اگر این جنگل پر از موجودات جهش‌یافته‌ی زنده‌خوار باشد که هیچ هدفی به‌جز زنده زنده خوردنتان نداشته باشند.

چرخه شب و روز در این بازی نقش مهمی دارد؛ روزها باید پناهگاه و وسایل را تعمیر کنید و تله‌گذاری کنید تا شب که شد برای حمله‌ی آدم‌خوارها آماده باشید. آن‌ها موجوداتی وحشی هستند و گروهی حمله می‌کنند، اما می‌توانید محل زندگی‌شان را بگردید و مبارزه را به نفع خودتان کنید. فارست یک تجربه‌ی ترسناک تک‌نفره است و حتی دونفری بازی کردنش هم از وحشتش کم نمی‌کند.

DayZ

بازی DayZ

اگر از حجوم بازی‌های سندباکس بقا به دنیای بازی‌ها شاکی هستید، دِی‌ زی (DazyZ) را مقصر بدانید. دین هال این بازی را در اصل به‌عنوان یک ماد برای بازی شوتر نظامی ARMA طراحی کرد که به‌طرز شگفت‌انگیزی موردتوجه قرار گرفت. دی زی در یک دنیای خیالی در اروپای شرقی که پر از زامبی است بازی می‌شود و وظیفه بازیکن پاک‌سازی محیط از زامبی‌هاست.

درست مثل دنیای واکینگ دد، بزرگترین تهدیدی که وجود دارد نه زامبی‌ها، بلکه آدم‌ها هستند. اگر نمی‌توانید با کسی متهد شوید، باید هوشیار بازی کنید و هرلحظه آماده‌ی هفت‌تیر کشیدن باشید. دی زی از اول عرضه‌ش با مشکلات تکنیکی دست و پنجره نرم می‌کرد اما توسعه‌دهندگانش در استودیوی Bohemia Interactive طی پنج سال گذشته دائما مشغول ساختن محتوای بیشتر و پولیش کردن بازی بودند.

State of Decay 2

بازی State of Decay 2

بعضی از دلهره‌آورترین لحظاتی که در یک بازی بقا داشتم برای بازی استیت او دیکی ۲ بود  که دنباله‌ی بازی موفق زامبی‌محور استودیوی Undead Labs در سال ۲۰۱۳ است. درحالی که به‌شدت زخمی بودم و استامینا کم آورده بودم و لشگر مرده‌ها تعقیبم می‌کرد، از هر خانه به خانه‌ی دیگری می‌رفتم و هدفم فقط سالم رسیدن به ماشینی بود که در جاده پارک بودم. فقط چند قدم تا گاز دادن و فرار کردن و رساندن منابع به بازماندگانی که با آن‌ها زندگی می‌کردم فاصله داشتم. همه‌ی این‌ها فقط برای این بود که مطمئن بشم چند روز دیگه زنده می‌مانیم.

از طرفی دیگر می‌دانستم اگر گیر هیولاهایی که دنبالم می‌کردند بیفتم نه‌تنها منابع باارزشی که پیدا کرده بودم را از دست می‌دهم، بلکه شخصیتی که برای ارتقا دادن و ساختنش زحمت کشیده بودم هم برای همیشه از بین می‌رود. استیت او دیکی ۲ پر از این لحظه‌ها است که به‌خاطر مکانیزم Permadeath بی‌رحمش پدید می‌آورد.

Rust

بازی Rust

به‌راحتی می‌توان گفت که بازی سندباکس بقای استودیوی Facepunch به‌درد همه نمی‌خورد. راست (Rust) بی‌نهایت سخت و چالش اصلی آن صرفا در مردن نیست؛ بلکه نمی‌دانید که توسط گرگ‌ها و خرس‌ها شکار کشته می‌شوید، یا هلی‌کوپتر بازیکنان دیگر زودتر از آن‌ها شکارتان می‌کنند.

همه‌ی بازیکنان کاملا لخت در قالب یک آواتار مونث یا مذکر بازی را در جزیره‌ای شروع می‌کنند و تقریبا همه‌چیز در آن برای کشتن شما آماده است. با این‌حال برای بعضی از بازیکنان هیچ‌چیز نمی‌تواند جایگزین دنیای خفن و بی‌رحم و مبارزات بازی یا پیوندی که بین هم‌تیمی‌ها ایجاد می‌شود را بگیرد.

Conan Exiles

بازی Conan Exiles

اگر سال ۲۰۱۸ بود و می‌خواستیم در لیستی بهترین بازی‌های بقا را معرفی کنیم، حضور کونان اگزایلز (Conan Exiles) کمی عجیب و دورانتظار بود. ولی این بازی توانست با مبارزات خشنش، سیستم‌های عمیق و دنیای متنوع و وحشی‌اش، جایگاهش را بین بهترین‌ها به‌دست بیاورد. ساخت و ساز استحکامات برای دفاع از حمله‌ بازیکنان دیگر و قبایل وحشی، طراحی کردن و ساختن را در بازی به لذت‌بخش و پاداش‌دهنده می‌کند. وجود سیستم‌هایی مثل اسیر کردن و تبدیل کردن دشمنان به نیروی خودی یا احضار کردن خدایان بازی را سرگرم‌کننده‌تر می‌کند.

برای کسانی که می‌خواهند بازی را تنهایی تجربه کنند و جهانش را کشف کنند، کونان اگزایلز برای این دسته از بازیکنان فرصت آفلاین بازی کردن را هم فراهم کرده است. همچنین می‌توانید بازی را در جزئی‌ترین چیزها مثل این‌که برای هر متریال چقدر منابع نیاز دارید شخصی‌سازی کنید. این ویژگی برای این طراحی شده است که بتوانید با دستکاری کردن بازی به همان تجربه‌ای برسید که کاملا باب میل است.

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها